Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, profilaktyka

Bostonka u dzieci – objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba bostońska to zakażenie wirusowe. Może być nazywane chorobą stóp, dłoni i jamy ustnej. W większości przypadków objawia się charakterystyczną wysypką i gorączką. Wirus bostoński głównie atakuje dzieci do 10 roku życia. U noworodków i niemowląt bostonka przebiega znacznie ciężej. Przytrafić się może również dorosłemu, który zarazi się od dziecka.

Bostonka u dzieci – jak dochodzi do zarażenia?

Bostonka to potocznie mówiąc choroba brudnych rąk. Dlaczego? Osoba zarażona, która nie ma już objawów klinicznych mimo wszystko przez kolejne tygodnie wydala z kałem wirusy tej choroby, przez co do zarażenia może dojść na skutek niewłaściwej higieny rąk. Bostonka u dzieci przenosi się także drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu czy kichania. Do zakażenia bostonką może dojść na skutek kontaktu z wydzielinami osoby chorej oraz skażonymi przez nią przedmiotami.

Bostonka u dzieci – rozpoznanie

Niektóre dzieci mogą przechodzić tą chorobę bezobjawowo, aczkolwiek nieświadomie zarażając innych. Bostonka u dzieci zwykle przebiega łagodnie. Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem jest bardzo wysoka gorączka przekraczająca 39 stopni C. Po 48 godzinach zazwyczaj gorączka ustępuje, a powstaje wysypka. Jest bolesna, ale nie powoduje świądu. Pojawia się na dłoniach, stopach, w jamie ustnej, a czasem na tułowiu. Wysypka jest grudkowatą, pęcherzykowatą zmianą na skórze, która może pękać doprowadzając do owrzodzeń. Wykwity mają kolor różowo-łososiowy, a ich średnica mierzy do 1 cm. Wysypka zazwyczaj ustępuje na przestrzeni 7-10 dni. Oprócz gorączki i wysypki bostonka u dzieci może objawiać się także ogólnym złym samopoczuciem, brakiem apetytu, zmęczeniem i osłabieniem organizmu.

Bostonka u dzieci – leczenie i profilaktyka

Leczenie bostonki u dzieci łączy się jedynie z łagodzeniem obecnych dolegliwości. Lekarze zalecają stosowanie leków przeciwgorączkowych, preparatów przeciwbólowych i odkażających zmiany w jamie ustnej. Nadżerki skórne, owrzodzenia, które mogą powstać na skutek pęknięcia pęcherzyka na skórze należy odkażać preparatami antybiotykowymi. Natomiast stosowanie antybiotyków przy chorobie wirusowej, którą jest bostonka mija się z celem. Do szybkiego powrotu do zdrowia przyczyni się również odpoczynek, nawadnianie organizmu i zdrowe posiłki.