Kocimiętka sadzonki – uprawa i zastosowanie rośliny

Kocimiętka sadzonki – uprawa i zastosowanie rośliny

Kocimiętka jest piękną byliną ogrodową, która ma wiele zalet. Duże, rozrośnięte kępy udekorowane niebieskofioletowymi kwiatami przykuwają uwagę nie tylko ogrodników. Budzi też zainteresowanie wśród miłośników ziół, bo ta niesamowita roślina ma wiele różnorodnych właściwości. Jeśli szukasz ciekawych roślin, które będą służyły Tobie i Twojemu kotu, sprawdź, czym charakteryzuje się kocimiętka. Sadzonki dostaniesz w wielu sklepach.

Jakie właściwości ma kocimiętka, sadzonki?

Jeśli chodzi o takie rośliny jak kocimiętka sadzonki warto nabyć z myślą o kotach, jak i ich opiekunach. Kocimiętka wydziela zapach, który pozytywnie wpływa na nastrój kotów. Często stosuje się ją w produkcji artykułów, w tym zabawek dla tych czworonogów. Wyczuwana przez kota, skutecznie zachęca go do aktywności.

Najcenniejszą częścią kocimiętki są liście, głównie suszone. Roślinę tę można śmiało wykorzystać w ziołolecznictwie. Posiada przede wszystkim właściwości uspokajające. Może być pomocna w przypadku nerwicy i bólu głowy, a także nadmiernego stresu i przemęczenia. Kocimiętka ma korzystny wpływ na organizm przy bezsenności, palpitacji serca i nadmiernym pobudzeniu.

Należy podkreślić, że roślina działa bakteriostatycznie, rozkurczowo, a do tego jeszcze przeciwzapalnie. Bywa więc niezwykle pomocna przy biegunce i kolce jelitowej. Ma właściwości moczopędne, co jest dodatkową zaletą. Wszystko to dlatego, że zawiera takie substancje jak kariofilen, citral, citronellol, kamfora, kwas neperalowy, limonem, czy epinepatelakton.

Kocimiętka sadzonki, czyli jak sadzić, jak uprawiać?

Wiedząc już, jak cenna jest ta roślina, warto zorientować się w szczegółach dotyczących uprawy. Kocimiętka lubi rosnąć w nasłonecznionym miejscu, na glebie luźnej i lekko gliniastej. Co ciekawe, gleba ta nie musi być zasobna w składniki pokarmowe. Należy jednak zadbać o to, aby była w miarę wilgotna. Nie wolno przesuszać gleby, ani też przelewać. Roślinę tę można uprawiać w ogrodzie na rabatach kwiatowych, a także w doniczkach na balkonie czy tarasie.

Sadząc kilka kocimiętek obok siebie, należy zachować odstępy między sadzonkami, dokładnie jakieś 30 cm. Tyle wystarczy, aby móc cieszyć się rośliną obfitującą w fioletowe drobne kwiatki i to nawet przez całe lato, bo aż do września.

Do czego przyda się kocimiętka, sadzonki?

Wiadomo już, że kocimiętka wygląda przepięknie, a także, że ma cenne właściwości dla kotów i ludzi. Jej zastosowanie jest jednak szersze. Należy podkreślić, że roślina ta jest nielubiana przez owady. To oznacza, że skutecznie odstrasza komary, muchy oraz kleszcze i mszyce. Mówi się też, że kocimiętka swoim aromatem odstrasza szczury, myszy i inne gryzonie.

Ponadto kocimiętka jest bogatym źródłem nektaru dla pszczół. Olejek, który zawiera, nie tylko wabi pszczoły, ale również je uspokaja. Nektar znajdujący się w kwiatach kocimiętki zwabia też motyle. Ku zaskoczeniu wielu osób, roślinę tę traktuje się jako zioło, przyprawę, a co za tym idzie, coraz częściej wykorzystuje podczas przyrządzania mięs, sałatek, zup, czy innych potraw.

Podsumowując, kocimiętka to roślina, która zasługuje na uwagę ogrodników i właścicieli kotów. Ma cenne właściwości zdrowotne. Warto zatem rozejrzeć się za sadzonkami.